3. MOST REV. DR. FRANCIS SERRAO

 

 



PASTORAL MOTO  : SERVICE OF FAITH FULLNESS OF LIFE


ABOUT BISHOP

Born : August 15, 1959
Ordained Priest : April 30, 1992
Elected Bishop : March 19, 2014
Ordained Bishop : May 07, 2014
Residence & Office

:

Bishop's House
Malligenhalli
Sagar Road
Shimoga - 577 205


            

 

 

 

                    
     
Bishop Francis Serrao was born on August 15, 1959 in Moodbidri, Dakshina Kannada district in Karnataka, Bishop Francis is the youngest of the 11 children, 6 of them are priests - 2 diocesan, 2 SVDs, and two Jesuits, and a sister a religious nun.

He was ordained a priest on April 30, 1992 and made his final vows in the Society of Jesus on May 1, 1999. He has had a wide ranging experience in the social apostolate working among dalits and tribals in Anekal (Bangalore Archdiocese) and Mundgod (Karwar Diocese) mission stations. He has been teaching theology to the Jesuit students of theology, preparing themselves for priesthood. He was the Rector of the St. Aloysius College, the 136-year old institution in Mangalore. It imparts education to over eleven thousand students from the primary to doctoral studies.

On March 19, 2014 the Holy Father appointed Msgr. Francis Serrao sj as the Bishop of the Diocese of Shimoga. He was appointed as the third bishop of Diocese of Shimoga and was ordained as Bishop on 07 May, 2014 by Archbishop Most Rev. Salvatore Pennacchio, the Apostolic Nuncio of India, at Sacred Heart Cathedral, Shimoga. “Service of Faith Fullness of Life is the pastoral motto of the Bishop.

 


 

Apostolic Administrator
BISHOP MOST REV. DR. HENRY D'SOUZA

AT PRESENT THE BISHOP OF THE DIOCESE OF BELLARY

Born   September 9, 1949
Ordained Priest   May 5, 1976
Ordained Bishop   June 12, 2008
Present Office Address   Bishop of Bellary
Bishop's House
Ballari 583 104
Karnataka 583103

 

 

 


     :
     :
     : 
About Apostolic Administrator

Bishop Henry D'Souza, the present Bishop of Bellary is the fourth Bishop of the Diocese. Pope Benedict XVI appointed Fr. Henry D’Souza, the then Executive Secretary of the CBCI Commission for Social Communications, New Delhi, as Bishop of Bellary Diocese on March 15, 2008.             

Earlier, he served as the Secretary, Proclamation and Communication Commission of Karnataka Regional Bishops’ Council (1989-2000). He was the Founder Director of SANDESHA Regional Institute of Communications (1989 –2000) and Director of Sandesha College of Fine Arts, Mangalore (1996-2000). Besides, he has been President of UNDA OCIC–India (Catholic Communicators’ Association), now Signis India (1986-1992) and Secretary, Signis - Asia (1989-1995)               

Bishop Henry D’Souza was consecrated Bishop of Bellary on June 12, 2008.  Oswald Cardinal Gracias, Archbishop of Mumbai and President of CCBI, was the Chief Consecrator; Archbishop Bernard Moras of Bangalore and Bishop Aloysius Paul D'Souza of Mangalore were the Co-Consecrators. Thirty four Archbishops and Bishops from different parts of India attended the historic event.

 

 


2. MOST REV. DR. GERALD ISAAC LOBO

 



PASTORAL MOTO : SERVICE OF LOVE SOURCE OF LIFE

Born : November 12, 1949
Ordained Priest : May 5, 1977
Elected Bishop : January 17, 2000
Ordained Bishop : March 20, 2000
Installation as the First bishop of Diocese of Udupi : October 15, 2012
Residence & Office : Bishop’s House
Church of Mother of Sorrows
Udupi– 576 101
Udupi District


    

 

 

 

 

 



Bishop Gerald Isaac Lobo was born on November 12, 1949 and was ordained as a priest for the diocese of Mangalore on 5 May 1977. In 2000 the Holy See appointed Msgr. Gerald Isaac Lobo as the Bishop of the Diocese of Shimoga. He was elected as the second bishop of Doicese of Shimoga and was ordained as Bishop on 20 March, 2000 by Archbishop Most Rev. Ignatius Pinto, at Sacred Heart Cathedral, Shimoga. “Service of Love is Source of Life is the pastoral moto of the Bishop.

On July 16, 2012 Pope Benedict XVI appointed him as the FIRST bishop of THE DIOCESE OF UDUPI and installed on 15th October, 2012.

 


 


1. ARCHBISHOP MOST REV. DR. IGNATIUS PINTO

FORMER PRELATE 1989 - 1998, THE FIRST BISHOP OF SHIMOGA


PASTORAL MOTO: ORA ET LABORA

Born : May 19, 1925
Ordained Priest : August 8, 1952
Ordained Bishop : January 31, 1989
Installation as Archbishop of Bangalore : November 25, 1998
Residence & Office : Sunet Glow
No. 4 Palmgrove Road
Bangalore - 560047
Phone     : 080 25573827, 25542859

 

 

 


    
    
  
 
    

On 14th November, 1988 the Rt Rev. Msgr. Ignatius Pinto, Vicar General, Archdiocese of Bangalore was appointed its First Bishop by His Holiness Pope John Paul II through his Apostolic Letter "Bonevolentiam Quidem Nostram." The Episcopal Ordination of the first bishop of Shimoga took place on 31st January,1989, at the Sacred Heart Cathedral ground, Shimoga. He was promoted as Archbishop of Bangalore on 10th September 1998 and installed on 25th November, 1998.  

 

 

 

Home | About Us | Sitemap | Contact Us

Copyright ©2019 - www.shimogadiocese.org. Powered by eCreators

Contact Us

Bishop's House
Malligenahalli
Sagar Road
Shimoga- 577 205
KARNATAKA - INDIA